Akşam Lisesi Kaç Yılda Biter (2024-2025)

Akşam Lisesi Kaç Yılda Biter? (2024-2025)

Akşam lisesinde kaç yılda mezun olurum.

Özel Akşam lisesinden mezun olabilmek için kaç yıl eğitim almalıyım..

Özel Akşam lisesi (akşam okulu, gece okulu, gece lisesi) biraz yanlış tanıtılmış, tanınmış ya da iyi anlatılmamış. İnternet'te çıkan gerçek dışı haberler nedeniyle insanlar yanlış kanıya kapıldıklarından olacak ki. Aşağıda sıraladığımız sorularla sürekli muhatap olmaktayız..

Bir senede mezun olabilir miyim? İki senede mezun olabilir miyim?

 Bunun daha kısa yoldan mezun olma imkânı yok mu?

 Hemen mezun olmalıyım.

1 dönemde mezun olabilir miyim.

Kaç dönemde mezun olabilirim.

Velilerimizin ve öğrencilerimizin en çok sorduğu sorular…!

Öncelikle belirtmek isterim ki; Akşam liselerinde dönem, bir dönem, iki dönem diye bir şey yoktur. Sınıf geçme sistemi vardır. Her öğrenci başarılı olması durumda bir yılda (bir eğitim-öğretim döneminde) bir sınıf geçebilir.

Oysaki okullar öğrencilere yüz yüze ders verilip, sınav değerlendirilmesi yapılarak, sadece not girişi yapabilir. Sınıf geçme işlemleri millî eğitim tarafından e-okul sistemi üzerinden yapılmaktadır.

Özel Akşam Liseleri birçok kişi tarafından ilk defa duyulan, varlığından haberdar olunmayan, işleyiş şekli bilinmeyen bir okul türüdür.

Oysaki Özel Akşam Liseleri de örgün eğitim ve öğretim veren liselerden hiç de farklı değildir. Tek farkı ders saatlerinin akşamları mesai saati sonu başlamasıdır.

Özel Akşam Liseleri de Millî Eğitim Bakanlığına bağlı, Millî Eğitim Özel Okullar yönetmeliğine göre, Millî Eğitim Bakanlığı Özel okullar müfredatına göre ve yüz yüze eğitim ve öğretim verdikleri için; Eğitim ve Öğretim süresi dört yıldır.

Özel Akşam Lisesine 9.sınıftan başlayan bir öğrenci, başarılı olması durumunda her sene 1 sınıf geçerek, 4. Yılın sonunda lise mezun Olur. Ancak; Açık öğretim lisesin de okumuş belli oranlarda kredi almış ise, kredisinin denk geldiği sınıftan da başlayabilir. Bu kredilerin kaç olduğu web sitemizin çeşitli konu başlıklarında mevcuttur.

Denk geldiğiniz sınıf öğrenmek için linki tıklayınız:umutaksamlisesi.com/hizmet-kredinize-gore-sinif-belirleme-6.html

Örgün eğitimde 1. Sınıfta olan, 2.sınıfta olan, 3.sınıfta, Ya da 4.Sınıftan ayrılarak e-okul üzerinden akşam lisesine gelen öğrenciler içinde eğitim süresi geldikleri sınıflara göre değişir.

9. sınıftan nakille akşam lisesine gelen öğrenci 4.yılın sonunda,

10. sınıftan nakille gelen öğrenci, 3.yılın sonunda,

11. sınıfta iken e-okul sistemi üzerinden gelen öğrenci 2. yılın sonunda,

12. sınınıfta iken de nâkil yolu ile akşam lisesine geçen öğrenci 1. yılın sonunda mezun olur.

12. Sınıfta beklemeli olan öğrenci ise, Eylül ayındaki Sorumluluk sınavına girip beklemeli olduğu derslerin sınavına girip başarılı olması durumunda hemen mezun olabilir.

Eylül ayında ki sorumluluk sınavına katılamayan öğrenci şubat dönemindeki sorumluluk sınavına katılarak yine mezun olabilir.

Sedece 12. sınıafa beklemeli olarak gelen öğrenci eylül ayı başında yapılacak olan 

Kısacası örgün eğitim sisteminde hangi sınıflarda iseler akşam lisesine geçtiklerin de yine aynı sınıftan başlarlar.

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz

0216 415 00 83
Whatsapp Hattı
0543 399 78 74