Makalelerimiz

Makalelerimiz!!!

Makalelerimiz -Yazılarımız

Aksam lisesi | Makalelerimiz |Aksam lisesi nedir | Lise diploması | Lise mezunu | umutaksamlisesi.com

Akşam Liseleri Hakkında Makaleler

Akşam Liseleri..!

Acaba nedir akşam liseleri..

Halk arasında pekte bilinmeyen,hatta birçok ilimiz de dahi olmayan bir okul türü.

Nasıl bir eğitim verir...Ne zamanlar eğitim verir.. Kimlere eğitim verir..Özel bir okulmudur..Devlet okulumudur..Ücretlimidir..Ücretli ise kayıt fiyatları nedir..

Eğitim süresi kaç yıldır...Ne zaman kayıt alırlar.. Kimler kayıt olabilir..Dersler saat kaçta başlar..Devamlılık zorunlumudur..Sınıfta kalma varmıdır..

Sorularrr.. sorularrr ... sorular..

Bu soruları dahada arttırabiliriz... Çünkü, dedğim gibi halk arasında pek bilinmeyen bir okul türüdür Özel Akşam Liseleri..

Akşam liseleri aslında düşünüldüğü zaman Türkiye Cumhiriyeti eğitim sistemi içerisinde olmaz ise olmazlardan biridir..

Neden..??

Tamda her şey bitti derken, gerçekten ihtiyacı olanlar için açılan bir kapıdır. Hayata yeniden bir bakış, geleceğe yeniden bir yön verme, kavuşulmayan hayallere yeniden kavuşma kapısıdır Akşam Liseleri...

Liseyi bitirmeden hayat atılmak zorunda kalmışsınızz..Liseyi bitirme,Üniversiteye gitme hayalinizi içinize gömmüşsünüz, yaşınız 20, 30, 40, 50, 60  olmuş..

Aslında hiç bir şey için geç değil, Lise mezunu olmak hayal değil..zor değil.

Artık özel Akşam Liseleri var..

Bu makalemizde de siz değerli  öğrenci adaylarımıza yukarıda saydığım sizlerden gelen soruları yanıtlamaya çalışacağım..

Gerçi sitemizi detaylı incelediğinizde tüm sorulara tek tek ayrıntılı olarak cevap da bulabilirsiniz..

 

İstanbul Akşam Liseleri

İstanbul Akşam Liseleri

İstanbul İlinde hali hazırda açık olup eğitim ve öğretimine devam eden yaklaşık  70 civarında özel akşam lisesi bulunmaktadır.

Son yıllarda hızla çoğalan özel akşam liseleri, ilk öğretim mezunları (eski  sistemde ortaokul mezunları), liseye hiç başlamamış, lise eğitimini yarıda bırakmış, açık öğretim lisesinde okuyanlar, herhangi bir nedenle örgün eğitimden tasdikname alarak ayrılanlar ve örgün eğitim hakkını kaybeden öğrencilere lise diploması veren okullardır.

Günden güne göç alarak ve her gün büyüyen İstanbul un bugün ki nüfusu 20 milyon civarındadır. Anadolu dan İstanbul ’a göç etmek zorunda kalan  vatandaşlarımızın çocukları bir çok olanaksızlıklar nedeni ile lise eğitimini tamamlayamamış  ve çalışmak zorunda kalmışlardır.

İstanbul Akşam Liseleri bu durumdaki çocuklarımız için adeta başlarına konan bir talih kuşu gibidir.

Bu durumdaki çocuklarımızın, maddi, manevi, ailevi, sosyal ya da kültürel. Her ne sebepten olursa olsun. Özel akşam liseleri onlara yeniden okuma hakkı tanımakta, hayallerine kavuşturmakta topluma yeniden kazandırmaktadır.

Ancak Özel akşam liseleri bir yandan çoğalırken, bir yandan da fiyat açısından rekabet eylemine girmişlerdir. Örneğin İstanbul Avrupa yakasında ki bir özel akşam lisesi ile, Anadolu yakasındaki  özel akşam liseleri arasında fiyatlarda çok farklılıklar görülmektedir.

Anadolu yakasında daha çok açılan özel akşam liseleri rekabeti de beraberinde getirmiş olup, öğrenci kayıt fiyatları dibe vurmuştur.

Örgün eğitim veren özel liselerin fiyatları çok yüksek olmasına rağmen, özel akşam lisesi fiyatlarının bu kadar düşük olması pek de adil değil.

Çünkü; özel akşam liselerinde  de Resmi orta öğretim kurumlarında uygulanan müfredat, sınıf geçme, devam-devamsızlık, disiplin gibi mevzuat aynen özel akşam liselerinde de uygulanmaktadır.

Örgün eğitim veren özel okullardan istenen fiziki şartlar, akşam liselerinden de istenmektedir.

Aynı müfredata sahip, aynı fiziki şartlara sahip olmalarına rağmen fiyat olarak örgün eğitim veren özel liseler ile, akşam liseleri arasında uçurumlar vardır.

Tüm bu olumsuzluklara ve zorluklara rağmen özel akşam liseleri eğitim  ve öğretimlerine devam etmekten onur ve gurur duymaktadırlar.

Önemli bir konuda akşam liseleri hakkında oluşan yanlış ve eksik bilgiden kaynaklanan olumsuz düşünceler.

Okuluna gitmeyen, derslere katılmayan, dolayısı ile sınıfta kalan yada ödemesini yapmadığı için sorun yaşayan öğrenci ve velilerinin akşam liselerini karalamak, itibarsızlaştırmak için uydurdukları, sanal ortamda asparagas olarak paylaştıkları haberlerden kaynaklanan düşünceler.

Oysaki özel akşam liseleri de örgün eğitimde olduğu gibi, yönetmeliği olan, yönetmeliğe göre açılan ve yönetmelikteki yönergeler uygulanarak faaliyet gösteren Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Özel Liselerdir.

Kaynak: Milli Eğitim Bakanlığı Özel Akşam Liseleri Yönetmeliği

 

AKŞAM LİSELERİNİN FİYATLARI NEDEN FAKLI

Tüm ticari işlerde olduğu gibi, palnlama, bir işin olmazsa olmazıdır. İyi bir planlama yapmazsanız ilerleyen zamanlarda sıkıntılar yaşayabilirsiniz.

Milli Eğitim Bakanlığı özel  okullara, okulların bulunduğu fiziki şartlara göre E-Okul üzerinden bir kontenjan tanımlar. Burda kriter okul binasının büyüklüğü değil, fiziki şartları önemlidir. Örnek verecek olursak: 5000 metrekare bir bina alanı olsun, ancak merdiven genişliği 140 santim ise alacağınız kontenjan 250 öğrencidir.

Yani fiyat belirlemede kontenjan sayısı önemlidir.

Okul binasının yeni olma  yada eski olma gibi durumlardada kiradan kaynaklanan fiyat farkları oluşabilir.

Okul binasının bulunduğu semte görede yine kiradan kaynaklanan semte göre fiyatlarda farklılıklar oluşabilir. Örnek verecek olursak, Kurtköydeki bir okul binası ile Ümraniye merkezdeki bir okul binasının fkira fiyat farkı vardır. Dolayısı ile buda öğrenci birim fiyatlarına yansır.

Sene başında kontenjanın dolu değilse, iyi bir gider planlaması yapmadın ise, tüm giderlerini kontenjanın doluluk üzerinden yaptıysan  buda fiyatlara mutlaka yansıyacaktır.

Sene başından oluşturduğu fiyattan kontenjanını dolduramayan okullar, boş kalma korkusu içine düşer fiyatları aşağı çekerek fiyat farkı oluşturabilirler.

Yeniaçılan bir okul öğrenci toplamak açıısndan ilk sene kar etme amacı olmayabilir.

Yukarıda belirttiğim gibi yüksek oranda kiradan kaynaklanan farklar olabilir.

Çalışan öğretmen kadrosunun deneyimine göre farklılıklar oluşabilir.

Okulun yeterince finans kaynağı olmayabilir, günü kurtarmaya bakabilir.

Peki burda kriter ne olmalı.

-Okulun kaç yıllık deneyime sahip olduğu.

-Mezun olan öğrencilerin memnuniyeti,

-Yönetim kadrosunun eğitime ve öğrenciye bakış açısı,

-Öğretmenlerin deneyimi.

-Fiyatlandırmada öğrenciye tanınan kolaylıklar.

-Yıllık yapılacak zam miktarının önceden söylenmesi.

Yaptığımız araştırmalarda şunu gördük. Öğrenci ücret olarak ödediği paranın 500 tl fazla yada 500 tl eksik olduğuna bakmıyor. Ben burda okulumu bitirebilirmiyim. Okul güvenilirmi değil mi,,? Okul kaç yıllık ve ne kadar mezun vermiş..Mezun olan öğrenciler memnunmu değilmi.. Eğitim başarısı ne. Okulun fiziki şartları nasıl..Yöneticiler ve öğretmenler güler yüzlümü..? 

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz

0216 415 00 83
Whatsapp Hattı
0543 399 78 74