Askerlik Tecil Belgesi

Askerlik Tecil Belgesi

♦ÖNCELİKLE HER ARALIK AYIN SON GÜNÜ TECİL YAPMANIN SON GÜNÜDÜR♦

Özel akşam lisesi öğrencileri 22. yaşlarının son gününe kadar askerliklerini tecil ettirme hakkına sahiptir.

Kimler Asakerliklerini Tecil Ettirebilirler.

Öncelikle şunu söleyeyim. 

2021-22 eğitim öğretim döneminde doğum tarihi 1999 olan öğrenciler askerliklerini tecil ettiremezler. Ancak celp dönemini yaz tatiline denk getiren öğrenciliklerin, öğrencilik durumunu etkilemez.

Askerlik Tecil Belgesi

        Özel Akşam Liselerinde (akşam okulu) Eğitim ve Öğretim gören erkek öğrenciler, askerliklerini öğrenimleri süresince tecil etme hakkına sahiptir.  Askerlik tecil işlemleri her yıl aralık ayı  sonuna kadar yapılmaktadır.

Askerlik Tecil Nedir.?

Tecil askerlik çağına gelmiş öğrencilerin, öğrenciliklerini askerlik şubesine belgeleyerek bir süre askerliklerini ertelemesi demektir. Buna askerlik tecil denir.

Eskiden bu yaş sınırı 28 yaşının son gününe kadar olabiliyordu.

Ancak 06/2019 tarihi itibarı ile bu yaş sınırı değişti.  Yeni çıkan yasya göre artık öğrencinin lie öğrenciliği bitmemiş olsa bile 22. yaşının son gününe kadar tecil ettirme hakkı vardır.

Yeni yaş sınırımnı aşağıda verdiğimiz linki tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsiniz.

         Öğrenci öğrenim gördüğü Akşam Lisesinden (akşam okulu)  EK-C2 belgesi düzenleterek, bağlı olduğu il ve ilçe Askerlik şubelerine başvurarak tecillerini gerçekleştirirler.

Akşam Lisesi öğrencileri, Milli Eğitim Bakanlığı Akşam Lseleri yönetmeliğinde; aksi bir yönetmelik çıkana kadar ,her öğrenci aktif öğrenciliğini kanıtlamak sureti ile 22 yaşının son gününe kadar askerliklerini tecil ettirebilirler.

22. yaşını dolduran öğrenciler askeliklerini tecil ettiremzler.

Ancak öğrenci 22 yaşında ve lise son sınıfta (12.sınıf) ise, askerlik muaynesinide kaçak duruma düşmeden yaptırmış ise, şubat ayında ösym 

(üniversite) başvuru yaparak, başvuru belgelerini askerlik şubesine ibra ettiği takdirde,haziran ayında da üniversite sınavına gireceği için  mayıs ayındaki celp dönemi kasım ayına ertelenir. Öğrenci eğer haziran ayında girdiği üniversite sınavında başarılı olarak herhangi bir fakülteye kaydını oluşturursa (açık öğretim fakülteleri dahil) askerlik tecili 28 yaşına kadar uzatılır. Akasi takdirde kasım ayı celp döneminde askere gider.

Ancak bu durumdaki öğrenci tecil işlemlerini en geç 31 aralık gününe kadar yaptırmış olması ve kaçak durumuna düşmemiş olması gerekmektedir.

Okullar kendileri tecil işlemleri yapamazlar. Sadece öğrenci olduklarını belgeleyen evrakları düzenlerler.

Öğrenci askerlik tecilleri 1 yıl süre ile geçerlidir. Dolayısı ile her sene aralık ayı içerisinde tecil işlemleri yapılmalıdır.

Öğrenci Tecilini bir önceki sene eğer Aralık ayında yaptırdı ise yine Aralık ayının son gününe kadar yaptırmalı, eğer Ocak ayında yaptırdı ise yine ocak ayının son gününe kadar yaptırmak zorundadır.

Aksi takdirde, geçen sene ocak ayında tecil yaptırmıiş ise eğer öğrenci, onun tecilini Aralık ayında yapmazlar.

Tecili gerçekleştirecek kişi bizzat kendisi Askerlik şubesine başvurmalıdır. Bir başkası kişinin yerine başvurarak tecil işlemleri yapamaz.

Her öğrenci de ; öğrenci olduğunu belgelese bile kesin olarak tecil yaptıramaya bilir. Askerlik şubesi öğrencinin geçmişteki öğrencilik durumunun AKTİFLİĞİNE VE PASİFLİĞİNE mutlaka bakar.

Askerlik tecil belgesine, öğrencinin ilk liseye kayıt olduğu tarih mutlaka yazılmalıdır. Örgün eğitim dönemindeki Aktif öğrencilikleri de mutlaka yıl yıl yada dönem dönem yazılmalıdır. Örgün eğitim hakkını kaybeden öğrenci mutlaka ya Açıok Öğretim Lisesine yada Özel akşam lşisesine kayıt yapmalıdır. Aksi takdirde askerlik tecil dönemlerinde askerlik şubeleri öğrencinin pasif durumdaki dönem yada yıllarını sorunlu bulmakta, pasiflikten her hangi bir şekilde aktif öğrenciliğe geçse bile tecil etmekte sorunlar çıkartmaktadır.

Bu nedenledir ki öğrenciliğimizi mutlaka ve mutlaka aktif konumda tutmalyız.

Örneğin; Öğrenci eğitimini lise 2.sınıfta üst üste 2 sene sınıfta kalarak örgün eğitim hakkını kaybetmiş, herhangi bir eğitim ve öğretim kurumunakayıt olmamış.  Askere alınma dönemine yakın gidip akşam lisesine kayıt olmuş. Bu durumda Askerlik şubesi, hayır tecil ettiremezssin. Senin geçmiş öğrencilik durumun hep pasif. Sen askere gitmemek için gidip bir akşam lisesine kayıt olmuşssun da diye bilir.

ÖNEMLİ:  2019 YILI İTİBARI İLE ASKERLİK TECİL İŞLEMLERİ DEĞİŞTİ.

Öğrenciliği devam ettiği sürece 28. yaşına kadar askerlil tecil yaşı değişti.

Artık 22. yaşının son gününe kadar liseden mezun olmayan herkes askere gitme mecburiyetindedir.

Not: 2019 Yılında değişen yeni Askerlik Tecil Knunu Okumak için Linke Tıklayınız:https://umutaksamlisesi.com/haber-askerliktecil--erteleme-ettirme-Sartlari-degisti-102.html

Ümraniye Özel Umut Akşam Lisesi

Detyalı Bilgi İçin: 0216 415 00 83 - 0543 399 78 74

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz

0216 415 00 83
Whatsapp Hattı
0543 399 78 74