Sıkca Sorulan Sorular

Öncelikle hem devlete bağlı olanlarda hemde özel akşam liselerinde bir yaş sınırlandırılması bulunmamaktadır. Bununla ilgili bilgiler aşağıda yer almaktadır; İlköğretim okulu mezunları. Lise eğitimine başlayamamış olanlar. Lise eğitimine başlayamamış olanlar. Lise eğitimini yarıda bırakmış olanlar. Lise okuma hakkı süresini doldurmuş olanlar. Lise son sınıfta beklemeli olanlar. Açık Öğretim Lisesi’nden ayrılanlar. (0-47 kredililer Lise 1’e, 48-95 kredililer Lise 2’ye, 96-144 kredililer ise Lise 3&rsq

Öğrenim belgesinin aslı, İki adet vesikalık fotoğraf, Nüfus cüzdanı örneği, Askerlik çağındaki adayların askerlikle ilişkilerinin olmadığına dair belge, 18 yaşını doldurmamış öğrencilerin veli göstermesi.

Açık öğretim liselerinde Meslek açık liseleri hariç yüz yüze eğitim yokturdur. Özel Akşam Liselerinde ise yüz yüze eğitim-öğretim vardır. Açık Liselerde Sınavlar merkezi sistemle yapılır. Özel Akşam Liselerinde sınav kendi bünyelerinde yapılır. Açık liselerde öğrenci kendi bilgi ve becerileri ile sınava girip kredi toplarken , akşam liselerinde öğrenciler bire bir ders görerek, yüz yüze eğitim alarak, bilemediklerini öğretmenlerine sorarak, sınavlardan geçer not alarak sın

Lise diploması artık günümüzde bir çok anlamı ifade etmektedir.  Günümüzde artık ister devlet kamu kurumlarında ister özel kurumlarda lise diploması olmayan kişilere iş imkanı tanınmamaktadır. Bir çok dalda da serbest olarak iş yeri açma hakkına sahip olamayacaklardır. Hali hazırda çalıştıkları devlet yada özel kurumlarda ki konumlarından bir üst konuma geçmekde zorluklarla karşılaşmaktadırlar. Ayrıca lise mezunu olmayan kişiler yurt dışına çıkış için vize almakta zorluk çekmek

Kazanılan edinim ve haklar açısından gündüz eğitim-öğretim veren liselerden hiç bir farkı olmayan Özel akşam liselerini diğer liselerden ayıran tek özelliği eğitim ve öğretim saatlerinin akşam olmasıdır. Yani Özel akşam lisesinin dersleri akşam mesai saati bitiminden sonra başlar. Özel Akşam liselerinden alınan diploma ile örgün eğitimde olduğu gibi yurt içi ve yurt dışı üniversitelere kayıt olma hakları vardır.

Özel veya devlet liselerinde olmanıza göre değişiklik gösterebilmektedir. Hafta içi olanlar ortalama 17:00’da başlamaktadır. Bazı okullarda, özellikle devlete bağlı olanlarda genellikle hafta sonlarında dersler işlenmektedir. Kayıt olurken bunları sormanızda fayda var.

Akşam liselerinde yaş sınırlaması yoktur. 18 yaşından önce Özel akşam liselerine kayıt olma şartı taşıyan ve 18 yaşını dolduran herkes Özel akşam liselerine kayıt olabilir

Açık öğretim lisesinde kayıtlı olan bir öğrenci durumu donuk yada silikse açık öğretim bürolarından tasdikname alarak; eğer öğrenci kayıt yenileme işlemi yaptı ise bir dilekçe ile yenilenen kaydını sonlandırarak tasdikname alıp özel akşam liselerine kayıt olabilir.

Örgün eğitim hakkını kaybeden öğrenci Özel akşam liselerinde okuyabilir. Ancak örgün eğitim liseden kesilen tasdikname ile Özel akşam lisesine gelemez. Nakil yolu ile gelmek zorundadır. Dolayısı ile e-okul üzerinden geleceği için örgün eğitim hakkını kaybettiği lisede hangi sınıfta ise yine aynı sınıf olarak gelir.

Açık Öğretim Liseleri ikiye ayrılır. Düz açık öğretim lisesi Mesleki Açık Öğretim Lisesi Düz Açık öğretim lisesinden 192 kredi ile mezun olunur. Bu nedenle aldığınız tasdiknamede 0-47 arası 1. Sınıf; 48 -97 arası 2. Sınıf; 98-143 arası 11. Sınıf; 144-192 arası 12 sınıfa kayıt olur. Mesleki açık öğretim liselerinde durum biraz farklıdır. Mesleki açık liseler 242 kredi ile mezun ederler. Çünkü bur da  mesleki dersler yüz yüze eğitimdir. Daha çok ve kola

Özel akşam liselerinde herhangi bir dal yada mesleki bölüm yoktur.

Özel akşam liseleri tüm örgün eğitim-öğretim  gibi süreçlere tabi olan 4 yılda mezun eden okullardır.

Özel akşam liseleri diğer tüm dengi liselerle aynı haklara sahip oldukları için üniversiteye girme hakkınada sahiptirlerdir.

2008-2009 eğitim  ve öğretim süresi 4 yıla çıktığı için, 4. Sınıfa kayıt olup 1 dönem eğitim-öğretim süresini tamamladıktan sonra mezun olabilirsiniz.

Özel Akşam liselerinde eğitim-öğretim gören öğrenciler eğitim gördükleri özel akşam liselerinden C2  ‘’aktif öğrenci’’ belgesi düzenleterek askerlik şubelerine baş vurup  askerliklerini tecil ettirebilirler.

Akşam Lisesi öğrencileri toplu taşımalarda öğrenci indiriminden faydalanabilirler.

Özel akşam lisesi öğrencisi aktif öğrenci olduğu okulda isterse okullar kapandıktan sonra açık öğretim lisesine geçiş yapabilir, başka özel akşam lisesine geçiş yapabilir, isterse kaydını dondurabilir.

Fiyatların farklı olmasında bir çok etken vardır. Her kurumun çalışanına, öğretmenine verdiği maaş, okul binasına ödediği kira, kamu kurumlarına ödedikleri vergiler, okulların fiziki şartları vb. bir çok nedenden dolayı fiyatlarda farklılıklar oluşabilmektedir.

Özel akşam liseleri, M.e.b. Özel okul açma yönetmeliğine göre açılır. Yönetmelikte öngörülen fiziki şartlara göre,  M.e.b. E-okul sistemi üzerinde okula bir kontenjan tanımlar. Özel akşam liseleri bu tanımlanan kontenjandan fazla öğrenci alamaz.

Özel Umut Akşam Lisesi olarak biz 01-21 mart tarihleri arasında üniversite başvuru kayıtları alındığı için 10 gün önceden 12.sınıf öğrencilerimize mesaj atarak üniversite başvurularını duyuruyoruz. Başvurularını okulumuz da yaparak şifrelerini öğrencilerimize teslim ediyoruz ve sınavlara hazırlıyoruz.

Okullar genellikle haziran ayının 15-20 tarihine denk gelen günlerde kapanır. Lise diploması almaya hak kazanmış öğrencilerin diploması genellikle 25 haziran ile 05 temmuz arasında verilir. Ancak İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerindeki yoğunluğa göre bu tarihlerde sarkmada olabilir.

Her türlü detay bilgi için: 0216 415 00 83 www.umutaksamlisesi.com

Akşam lisesinden mezun olmuş yada halen akşam lisesinde okuyan tüm 12. sınıf öğrencileri YKS sınavına başvurabilir, haziranda yapılacak olan sınavlara katılabilir.  

Akaşm lisesinde öğrenim gören biröğrenci, istediği takdirde öğrencilik hayatını dondurabilir, başka bir akşam lisesine geçebilir, açık öğretim lisesine geçiş yapabilir.

Bilindiği gibi açık öğretim liseleerinde kredili sistem, akşam liselerinde ise sınıf geçme sistemi vardır. Nasılki açık liseden akşam lisesine geçen öğrenci kredisinindenk geldiğisınıfa gidebiliyorsa, akşam lisesinden açık  liseye geçerkende olduğu sınıfın denk geldiği kredi vardır. Örnek verecek olursak , akşam lisesinde 3. sınıf öğrencisi açık öğretim lisesine geçerse en az 96 kredi ile başlar.