Devlet Akşam Lisesi

Devlet Akşam Lisesi Nedir? 

(Mesleki Açık Öğretim Lisesi)

Devlet Akşam Lisesi Millî Eğitim Bakanlığına bağlı Açık Öğretim Liseleridir. İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde hizmet veren halk eğitim bürolarıdır.

Devlet Akşam Lisesi aslında açık öğretim liselerinin mesleki bölümü olan liselerdir.

Mesleki açık öğretim lisesin de meslek (alan/dal) dersleri yüz yüzedir.


devlet akşam lisesi

Örgün eğitimde meslek lisesinde okurken, örgün eğitim hakkını kaybeden öğrenciler açık öğretime geçtiklerin de genellikle meslek bölümünü tercih ederler. Aksi takdirde örgün eğitim de meslek lisesinde 3. Sınıfta öğrenim gören bir öğrenci, açık öğretim lisesine geçtiği zaman mesleki bölüme değil de düz açık öğretim lisesine yazılırsa örgün eğitim de meslek derslerinden aldıkları notlar silineceği için 2. Sınıfa denk gelen krediler verilir.

Devlet akşam liselerin (akşam okulu) de sadece meslek dersleri akşamları ya da hafta sonları yüz yüze eğitimdir. Ortak seçmeli dersler yine merkezi olarak yapılan sınavlarda kredi toplayarak mezun olunur.

Devlet akşam lisesinde yüz yüze eğitim aldığı meslek derslerini 12. Sınıfa kadar tamamlayan öğrenciler 12. Sınıfta olmazlar. Ama öyle olduklarını zannederler. Oysa zorunlu dersler verilmediği sürece asla mezun olunmaz.

Örnek: Alan kredisi: 140

  Ortak+Seçmeli ders kredisi: 30

Bu durumdaki öğrenci özel akşam lisesine geçtiği takdirde aslında hala lise 1.sınıftadır.

Devlet akşam liselerinin mezun olma kredileri düz açık öğretim kredilerine göre daha yüksektir. Düz açık öğretim liseleri 192 kredi ile mezun ederken, devlet akşam liseleri, diğer adı ile mesleki açık öğretim liseleri branşlarına göre 212 ile 242 krediler arasında mezun eder.

Devlet akşam liseleri parasızdır. Sadece kayıt yenileme yaparken her sınav dönemi için 30 TL gibi bir tutar ödenir.

Devlet akşam liselerinin (mesleki açık öğretim lisesi) diğer bir dezavantajı ise, açık öğretim liselerinden ayrılarak özel akşam liselerine geçtikleri zaman meslek derslerinden altıkları krediler silinir.

Çünki özel akşam liselerinde alan ya da dal (meslek, bölüm) yoktur.

Örnek verecek olursak; açık öğretim lisesinde 100 kredisi olan bir öğrenci özel akşam lisesine geçtiğin de lise 3. Sınıftan başlar.

Ancak devlet akşam lisesinde (mesleki açık öğretim lisesi)  ortak seçmeli derslerinin kredisi 60, alan kredisi 40, toplamda 100 kredisi varsa, bu öğrenci özel akşam lisesinde lise2. Sınıftan başlar. Meslek derslerinin kredisi silinir.,

Önemli Not: 2020 yılında pandemi nedeni ile yapılamayan sınavlar için milli eğiğitim bakanlığı 18 yaşından büyük olan herkese durumu ne olurs aolsun (aktif, pasif donuk, silik,) herkese 35 kredi hediye etti.

‘’EĞİTİM HERKESİN HAKKIDIR’’ Bizi arayınız: 0216 415 00 83 – 0543 399 78 74

 

umut aksam lisesine kayit olmak için hemen arayiniz

0216 415 00 83
Whatsapp Hattı
0543 399 78 74