Mesleki Eğitim Merkezlerinden Akşam Liselerine Geçiş

Mesleki Eğitim Merkezlerinden Akşam Liselerine Geçiş (Mesem)

Öğrenciler ortaokul mezunu olduktan sonra ya da lisede eğitim ve öğretimlerine devam ederken istedikleri takdirde mesleki eğitim merkezlerine (mesem) seviyelerine göre geçiş yapabiliyorlardı.

Örgün eğitim hakkını kaybetmeyen öğrenciler, yine istedikleri takdirde mesleki eğitim merkezlerinden (mesem) ‘’komisyon kararı ile e-okula aktarıldı’’ şeklinde sistemden düşürülerek eski okullarına geri dönebiliyor ve eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebiliyorlardı.

 

Örgün eğitim hakkını kaybeden ya da 18 yaşını dolduran öğrenciler ise istedikleri takdirde mesleki eğitim merkezlerinde ki öğrenciliğini ‘’komisyon kararı ile e-okul sistemine aktarıldı’’ şeklinde çıkışını yaparak Özel akşam liselerine geçiş yapabiliyorlardı.

Şubat 2024 de yapılan değişiklik nedeni ile artık mesleki eğitim merkezlerinden (mesem) öğrencileri istedikleri tarihlerde ayrılamayacaklar.

Yapılan değişikliğe göre mesleki eğitim merkezi öğrencileri (mesem) eski okullarına geri dönmek isteselerde, Özel akşam liselerine geçmek isteseler de ancak örgün eğitim dönem sonu sınıf atlatmaları yapıldıktan sonra ‘komisyon kararı ile e-okul sistemine aktarıldı’’ butonu açılarak başlayacak ve eylül ayı sonunda bitecek.

Bu süreç zarfının dışında Mesleki eğitim merkezi öğrencileri (mesem) örgün eğitim gördükleri liseyede, özel akşam lisesine de geçiş yapamayacaklar.