Açık Öğretim Lisesi İle Akşam Lisesi Arasındaki Fark Nedir.?

Açık Öğretim Lisesi ya da kısa adı ile açık lise veya AÖL, hiç lise eğitimine başlamayan, herhangi bir sebepten dolayı örgün öğretimini yarıda bırakan, bırakmak zorunda kalan kişilerin eğitimlerini tamamlamaya çalıştıkları yada tamamladıkları liselerdir. Açık öğretim liselerinin temel prensibi uzaktan öğretim esasına dayanmaktadır. Açık öğretim lisesinde okuyan öğrencilere örgün öğretim ile paralel bir eğitim sunulmaktadır. Öğrenciler eğitimlerini basılı yayın, TV ve radyo yayınları vasıtası ile alırlar. Günümüzde liseler 4 yıl olduğu için açık lise de 4 yıl, toplamda 8 dönemdir. Ancak 18 yaşından büyükler için yılda üç sınav hakkı verilmiştir. Şayet bu haktan faydalanılırsa 2.5 yılda açık lise tamamlanabilir. Ancak girilen her sınavdan tam puan alınmalıdır. Yoksa Açık öğretim liselerinde öğrencilik hayatı yıllarca da sürebilir.

Açık Öğretim liselerine alternatif lise olarak görülen Özel akşam liselerinde ise, hiç lise eğitimine başlamamış, örgün eğitimde iki sene üst üste sınıfta kalmamış yada 18 yaşını doldurmamış öğrenciler okuyamazlar. Açık öğretim liselerinde uzak eğitim var iken, akşam liselerinde yüz yüze eğitim vardır. Açık öğretim liselerinde öğrenci düz açık öğretimde 192 kredi, mesleki açık öğretim liselerinde 242 kredi toplayarak mezun olmak zorunda iken, akşam liselerinde sınıf geçme sistemi vardır.

Açık öğretim liselerinde merkezi sistem sınav olunurken, akşam liselerinde her okul kendi bünyesinde sınav yapar.

Açık öğretim liselerinde kayıtlar dönem dönemdir. Akşam liselerinde dönem dönem kayıt olmaz. Örgün eğitimde olduğu gibi eylül ayı içerisinde eğitim ve öğretim başlar, haziran ayı içerisinde eğitim ve öğretim biter. Dolayısı ile haziran ayında okulların kapanması ile özel akşam liseleri yeni dönem kayıtlarını almaya başlarlar ve bu kayıt dönemi eylül ayı sonuna kadar devam eder.

Ancak akşam liselerinde de, açık öğretim liselerinde olduğu gibi yaş sınırlaması yoktur. Özel akşam liselerinde de, açık öğretim liselerinde de erkek öğrenciler, öğrencilikleri sürecinde askerliklerini tecil ettirebilirler. Ancak öğrencilikleri sürecinde öğrencilik durumları pasife düşmemiş olmak zorundadır.

Özel akşam liselerinden açık öğretim liselerine, Açık öğretim liselerinden özel akşam liselerine öğrencilerin geçiş yapması kayıt süreleri içerisinde sorun teşkil etmez.

Kimler Açık Öğretim Lisesine Kayıt Olabilir?

İlköğretim/ortaokul mezunu olanlar
Lisede iki yıl sınıf tekrarı yapan öğrenciler
Aşağıda ismi geçen liselerden ayrılanlar
Genel lise veya mesleki liseler
Anadolu güzel sanatlar liseleri

Anadolu öğretmen liseleri
Askeri ve polis okulları
Sağlık meslek liseleri
Akşam Liseleri

Resmi ve özel Anadolu liseleri

Sosyal bilimler liseleri

Yabancı dil ağırlıklı liseler

Yukarıda belirtilen liselere kayıt olduktan sonra artık öğrenci örgün eğitime dönemez. Dolayısı ile bu öğrenciler ya açık öğretim liselerinde gerekli olan kredileri toplayacaklar, yada özel akşam liselerine kayıt olaral eğitim süreçlerini tamamlayacaklar.

Yine yukarıda belirtilen okul türlerinin hangisinden mezun olursanız olun tüm lise diplomaları hak ve edinimler açısından aynıdır. Her türlü Kamu alım personel sınavlarına, üniversite sınavlarına girme hakkına sahiptirler.

Detaylı Bilgi: https://www.aksam.com.tr/egitim/acik-ogretim-lisesi-aol-nedir-acik-liseye-kimler-kayit-olabilir/haber-672499